View Single Post
  #7  
Old 09-06-2009, 10:54 PM
scotzoidman's Avatar
scotzoidman scotzoidman is offline
Turn it up!
 
Join Date: May 2001
Location: Music City
Posts: 9,293
Send a message via AIM to scotzoidman Send a message via Yahoo to scotzoidman
Not just coffee...

Ever tried to compare prices on a "half gallon" of ice cream? Appears to be no such thing anymore, sad enough in of itself, but every brand has a different amount of product in the deceptively sized package...1.75 qt, 1.5 qt, even 1.68 qt (WTF?). Thank whatever Kroger has price/unit breakdowns on their shelf tags, but I end up walking up & down the aisle reading fine print & hoping I still remember the $ per ounce when I get to the other end, & then hiking back when I can't...and it's like a $5 cab ride from one end to other! Maybe I end up saving a few pennies, but I think I burn off more shoe rubber than I save

And I gave up trying to compare prices on paper goods like TP & paper towels years ago. Different brands use different units, & I'm not getting down on my hands & knees to read the fucking tags oh-so-conveniently located 3/4" from the floor...

And I only wish I felt better now...
__________________
Plug me into somethin'

If the theory does not conform to the facts, then the facts must be discarded.

No good deed ever goes unpunished

Never argue with an idiot. He'll drag you down to his level, & beat you with experience.
Reply With Quote